Coffee time is any time

Зошто е убаво да пиеме зелен чај?

Го забавува стареењето.

Зелениот чај изобилува со антиоксиданси, што им помагаат на клетките на кожата да се опорават. Ја забавува појавата на брчки, кожата е со убав тен и со помалку дамки на неа.

Помага при проблематична кожа.

За акни нема возраст и се смета дека најчесто се јавуваат поради токсините кои се наоѓаат под површината на кожата. Благодарение на антиоксидансите во зелениот чај, тој дејствува како моќено детокс средство. Редовното пиење на зелен чај ја намалува појавата на акни.

Штити од сончевите зраци.

Ја штити кожата од рак кај штетното продолжено изложување на сонце.

Го забрзува метаболизмот.

Добар сојузник во борбата со вишокот килограми и го убрзува варењето. Вклучувајќи го како пијалок во речиси сите здравствени прехранбени режими.

Помага при губење на косата.

Губење на косата може да се должи на стрес, неправилна нега на коса, хормонален дисбаланс или друго. Зелениот чај ги стимулира фоликулите и го зајакнува коренот на косата.

Консумирајте до четири чаши на ден од овој магичен пијалок. Засладен по вкус со мед или кафеав шеќер.

Можеби ќе ве интересира
Коментари
Loading...