Coffee time is any time

Скопје станува регионална трговска престолнина – се отвара Ист Гејт Мол

Скопје станува многу динамичен град со голем потенцијал за напредок и просперитет, а овој октомври ја добива својата нова шопинг дестинација со над 220 водечки глобални и регионални брендови. Ист Гејт Мол се отвора за јавноста на 29…

Виз Ер Скопски Маратон ги додели наградите за тим билдинг трката и штафетниот маратон – ЕУ за спорт

Вчера вечер во Брик бар се одржа доделувањето на наградите за тим билдинг трката, која беше дел од трката на 5КМ и штафетниот маратон – ЕУ за спорт, кои се одржаа во рамки на овогодинешниот Виз Ер Скопски Маратон. На доделувањето на…

Започнете го денот со шолја од вашето омилено кафе!

Утринските ритуали претставуваат основа за денот и затоа секогаш кога ќе ги пропуштиме, чувствуваме дека едноставно денот „не ни оди како што посакуваме“. Пиењето на првото кафе е посебен момент од секојдневната рутина, кој особено многу го…

7 начини да се стегнете после слабеење

1. Одржувајте го водниот биланс како пиете можно повеќе течности секојдневно . Водата ја прави кожата еластична , што од своја страна го намалува драстично ризикот од доделување и појава на стрии . 2. Ексфолација на кожата додека се…

ВИЦ: Актерка, манекенка и проститутка кај Свети Петар

Актерка, манекенка и проститутка загинале во сообраќајна несреќа и отишле кај Свети Петар на судење. Актерката влегува и Свети Петар ја прашува: – Што направивте Вие во животот? – Претежно се пресоблекував и глумев. – Значи си се…

„Врба“ го отвара Балканскиот фестивал во Рим

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере дела сера“. Манчевски е специјален гостин во Рим на Балканскиот филмски…

ВИЦ: Опасен машки муабет!

Си прават двајца пријатели муабет пиејќи по едно пиво, па едниот му вели на другиот: - Дали знаеш пријателе дека жената може истовремено да те крене до облаци и да те акне од зема со една единствена реченица? - Е која е таа…

Скопје домаќин на меѓународната конференција „Запознај, види, направи!“

Во Музејот на македонската борба се одржа седмата меѓународна конференција „Запознај, види, направи!“ (Meet, See, Do) на Балканската музејска мрежа. Во 14 испланирани сесии, 50 професионалци од земјава и од Велика Британија, Србија, Босна и…

Хедвиг Фејен, основач и директорка на биеналето „Манифеста“ ќе одржи предавање во МСУ

Утревечер (среда) во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје предавање ќе одржи Хедвиг Фејен (Холандија), основач и директорка на Европското номадско биенале за современа уметност – Манифеста. Доаѓањето на Фејен во МСУ -…

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“, а веднаш по нив, Дино Имери, еден од најдобрите надоаѓачки…