Coffee time is any time

Софт машин вечерва во Станица 26

Се надеваме дека ќе воспоставиме вистинска интеракција со скопјани Култните Софт машин вчера пристигнаа во Скопје во состав: Џон Етериџ на гитара, Рој Бабингтон бас, Џон Маршал на тапани и Франс Николас на клавијатури и со нетрпение…

Марија Шерифовиќ ќе има специјален гостин на концертот во Скопје

Минатогодишниот победник на „Ѕвездите на Гранд“ според гласовите на публиката, Ристе Ристески ќе биде специјален гостин на големиот солистички концерт на Марија Шерифовиќ во сабота (17 март) во Вип арената Борис Трајковски. Имено,…

Пролетта доаѓа со Бикини Мун: Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски. Филмот продолжува на редовниот репертоар на киното уште истата вечер од 22 часот.…

Психоделичните „Софт машин“ за првпат во Скопје

Култниот бенд “Soft Machine” кој заедно со „Pink Floyd“ ја создадоа британската „underground” сцена во шеесетите години, доаѓа за првпат во Скопје на ексклузивен концерт на 14ти март (среда) во Станица 26, со почеток во 21 часот во…

#SF Модна Приказна на Sara Fashion

Нова пролетна SF колекција на пижами, килоти и маици, за него и за неа, како и нова уникатна линија на дезенирани хулахопки е лансирана во сите продавници на Сара Фешн. Линијата на пижами, килоти и маици можете да ги имате во бордо, сив и…

Неопходна е дигитализација во секоја сфера е генералниот заклучок од Копаоник бизнис форумот

Јубилејниот Копаоник бизнис форум кој годинава се одржа од 4 до 7 март успеа да мобилизира најголем број учесници досега. Повеќе од 1200 учесници во рамките на четиридневниот настан имаа прилика да земат учество во 22 панели, три пленарни…

Одржана втората регионална средба за подобрувањe на услугите и политиките за мигрантите

Подобрени услуги и политики за мигрантите на општинско ниво во регионот е темата на која се говореше на втората регионална средба на координаторите од локалните мрежи од  општините Скопје, Куманово, Гевгелија, Прешево, Ниш, Врање, Белград,…

Cloud технологиите најефективен бизнис концепт за организирана и безбедна ИТ инфраструктура

Cloud технологиите претставуваат еволуција во ИТ светот и одговор на сѐ поголемите барања на бизнис заедницата која постојано е заинтересирана за нова, добро организирана и безбедна ИТ инфраструктура. Cloud како еден од главните ИТ…

Вечерва во Станица 26 американскиот гитарист Скот Хендерсон

Со почеток во 21 часот, вечерва на сцената на ноќниот клуб Станица 26, повторно во Скопје ќе настапи легендата на американскиот фјужн џез и блуз, гитаристот Скот Хендерсон (Scott Henderson) најпознат по неговата работа во бендот „Tribal…

Ивана Кнез со моќна кампања „Од жена за жени“

„Од жена за жени“ е мотото на кампањата на Студио Драма по повод осум години постоење.  Модниот дизајнер Ивана Кнез има за цел да ја зајакне моќта на индивидуализмот на секоја жена во Македонија. „Работам за секоја жена, стојам позади…