Coffeetime.mk
Coffee time is any time...

Кои производи ќе ви ги обезбедат потребните протеини за активен и здрав живот?

Крајот на месец мај носи неколку интересни случувања за љубителите на активниот живот, а тоа значи дека за нив треба и многу добра подготовка. Без разлика дали сте професионалец, почетник или повремен уживател на спортските активности – потребно е да се храните правилно за да достигнете максимален перформанс и да го одржите здравјето на вашето тело под контрола. A протеинот претставува основа за тоа.

Outdoor portrait of group of friends running and jogging at seaside

Се’ повеќе физички активни лица се одлучуваат да ја дополнат протеинската потреба на алтернативен начин – преку додатоци и специјализирани производи. Подготовката започнува во моментот кога ќе се пријавите на трката. Така, во деновите кои ѝ претходат на трката, се препорачува да го зголемите внесот на протеин во организмот.

За почеток на денот, еден од најновите производи на македонскиот пазар е протеинската каша на Виталиа, која е вкусна комбинација од 65% целозрнест овес, крцкави лешници и слатки парчиња бело чоколадо. Оваа каша е идеална за консумација наутро и пред поголема физичка активност бидејќи обезбедува 14g протеин, е без додадени шеќери и содржи високо количество на растителни влакна.

Непосредно пред самата трка или физичка активност, важно е да се чувствувате најдобро што може и да имате енергија од старт до финиш. Затоа, секогаш имајте при рака протеински бар за да ја надополните протеинската залиха во телото. А за време на трката, особено ако станува збор за маратон или подолга трка,  потсетете се да земете едно протеинско топче направено од растителен протеин, за да ви ја поттикне мускулната маса и да ви даде нова доза на енергија, со која ќе „прелетате“ преку финишот! Најдоброто нешто кај нив е што доаѓаат во мали пакувања, а во повеќе вкусови – така што можете да ги понесете со вас секаде, а никогаш да не ви здосади од вкусот.

https://www.instagram.com/p/CdAuTXxo7Ss/

И секако, последно, но не и помалку важно – финишот.

Што после реализирање на целта?

Откако ќе помине напорната физичка активност, телото треба да се одмори и да се регенерира. Најдобар начин да го направите тоа е да обрнете внимание на редовната хидратација, внесувањето на свежа вода и здрави течности, но и на правилната исхрана во деновите кои следуваат. Одлично и брзо надополнување на изгубените електролити и енергија може да обезбедат протеинските барови од Виталиа кои содржат 21g протеин, а помалку од 2g шеќери. Не заборавајте да си подготвите и вкусен протеински шејк, со протеин од сурутка  кој служи како додаток во исхраната и му помага на телото да се регенерира, за синтеза на мускулна маса, ги намалува воспаленијата, го зајакнува имуниот систем и го храни организмот. Вметнете го во вашиот секојдневен план на исхрана и почувствувајте како тој ви дава сила да ги издржите предизвиците кои стојат пред вас.

Најдобрата македонска компанија за здрава храна Виталиа постојано ги поддржува спортистите и луѓето со активен животен стил, не само преку развој на нови производи наменети за оваа таргет група, туку и преку поддржувањето на нивните настани и успеси. Така, Виталиа беше поддржател на трката Ohrid Ultra Trail која се одржа месецов, а во текот на викендов ќе ќе се придружи на „Трка на поезијата“ во Струга, која се состои од Главна трка (10 км), Рекреативна трка (5 км) и Детска трка (1 км).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

AllEscort