Coffee time is any time
Browsing Category

Живеј здраво

Неодоливо чоколадно, кремасто искуство во движење – Barcaffé Lattiato Dark Choco!

Дали сте подготвени за неодоливо кремасто освежување во движење? Топлите денови полека доаѓаат, а сите ваши омилени места во градот, но и во природа, чекаат на вас. За уживањето да биде целосно – за вас подготвивме единствен спој на…

VEMILK советува – Зошто е добро да се консумира сирење и кашкавал?

Правилната исхрана значи здравје, среќа, позитивна енергија и придонесува за благосостојба и хармонија во семејството. Начинот на исхрана се стекнува од најмала возраст и влијае за растот, развојот и животниот стил кој ќе го изгради детето.…

Стомачен проблем кој 75% од луѓето го игнорираат

Потекување и абдоменална болка. Болки во цревата и гасови. Дијареа, констипација или повремени периоди кога ве мачат двете работи одеднаш. Денови, недели, па дури и цели месеци… Сите овие појави можат да бидат појави на многу често проблем…

Моќ на дофат – Имлек протеин шејк: 100% млечен протеински напиток

Спортската рекреација стана составен дел од животот на современиот човек кој се грижи за своето здравје, тело и дух. Неизбежна компонента што оди заедно со физичката активност е исхраната. И тоа не каква било исхрана. Исцрпените мускули…

Забрзување на метаболизмот на природен начин

Забрзувањето на метаболизмот зависи од голем број фактори, меѓу кои од најголема важност се активностите и навиките насочени кон здрав живот. Брзата храна, нередовниот сон и недоволно внесување вода се главните причини за бавниот…

Што уште освен протеин внесуваме со млекото

Општо познато е дека млекото нè снабдува со протеини со целосна биолошка вредност. Млечниот протеин ги содржи сите потребни аминокиселини кои не може да се создадат во организмот, туку се внесуваат заедно со храната, а во процесите на…

Зошто е убаво да пиеме зелен чај?

Го забавува стареењето. Зелениот чај изобилува со антиоксиданси, што им помагаат на клетките на кожата да се опорават. Ја забавува појавата на брчки, кожата е со убав тен и со помалку дамки на неа. Помага при проблематична кожа. За…

Храна која ве заштитува

БЕТАКАРОГЕНОТ – важен за здрава кожа и ткиво,се наоѓа во жолто и портокалово овошје: морков, домат, брокули, диња, манго, праска, тиквица и суви сливи. ВИТАМИН Ц – го потикнува имуниот систем. Го има во зрнестото овошје. Киви, зелен…

Здравјето доаѓа од јогуртот

Храната е здравје! Квалитетната и правилно избрана храна значи половина здравје, а во извесни случаи и повеќе. Посебно кога станува збор за функционална храна, како пробиотски јогурт, тогаш може да се зборува и за храна што делува…

Тости – прв детски леб од Жито Лукс

Тости е новиот леб од Жито Лукс, прв и единствен на пазарот наменет за деца. Новиот пченичен леб од линијата лебови на парчиња е со путер и ванила, збогатен со нутритивни елементи, како калциум, железо и витамин Д, посебно потребни за…