Coffee time is any time...
Browsing Category

ВЕСТИ

Викторија Лоба, еко-амбасадорка на Еко Ген со порака: Немаме резервна планета!

„Еко Ген е еко концепт кој заслужуваме да го живееме сега и во иднина!“ вели Викторија Лоба, еко-амбасадорка на новиот Еко Ген интернет проект кој е наменет за здрав и свесен начин на живот во хармонија со себе, околината и нашата планета.…
Read More...

Академскиот сликар Солаковски добитник на наградата за ликовно дело „Златен лист – Владимир…

Битолскиот академски сликар Димитар Солаковски е добитник на овогодинешната награда за ликовно дело „Златен лист - Владимир Георгиевски“, во чест на великанот на македонската ликовна уметност, Владимир Георгиевски. Наградата секоја…
Read More...

Промоција на проектот „Пријателски места за аутизмот“ во Музејот на македонската борба

Македонското научно здружение за аутизам (МНЗА) по повод завршување на проектот „Пријателски места за аутизмот“, во среда на 11 мај 2022 година во 13:00 часот ќе организира промоција на проектот во Музејот на македонската борба.…
Read More...

Денеска во МСУ – Скопје се отвора самостојна изложба на Наташа Неделкова

Денеска, 7 мај, во 12 часот на пладне ќе биде отворена самостојна изложба „Изведувајќи го безличното/Манифестирање на спекулумот“ (Performing the Impersonal / Manifesting Speculum) на уметницата Наташа Неделкова. Наедно ќе може да се ужива…
Read More...

„ПОТОЧИЊА 2022“ на 18 и 19 јуни во Филхармонија!

Многу нешта ги радуваат децата, — прегратки, шеги, игри, забава, другарување, но танцувањето и пеењето им се можеби омилените. На прагот од летото, детските желби ќе станат реалност, — „ПОТОЧИЊА 2022“ и официјално ќе се одржи на 18ти и 19ти…
Read More...

СКОПЈЕ Е ПОДГОТВЕНО ДА ТРЧА- Во недела ќе се оддржи шестото издание на HalkEco Skopje Run 10KM!

Уличната трка, која од локална, прерасна во меѓународна, HalkEco Skopje Run 10KM, ќе се оддржи на 8 ми мај, во недела, со почеток во 09:00 часот. Патеката по која ќе трчаат натпреварувачите ќе биде иста како и минатата година, како и…
Read More...

И македонските музичари можат да конкурираат за наградата „Милан Младеновиќ“

Распишан е конкурсот за доделувањето на наградата „Милан Младеновиќ" 2022. Конкурсот трае од 01.05. до 31.05.22. Ова претставува одлична можност за македонските музичари за регионална промоција и презентација. Задужбина на Милан…
Read More...

Излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Во издание на „Или-Или“ излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова,  хибридна збирка со куси лични истории, рецензии и есеи.  Книгата е достапна во книжарницата на „Или-Или“, а во рамките на Саемот на книгата од 3 до 9 мај во…
Read More...

Штрајкот на СОНК ставен во мирување, децата од утре се враќаат на училиште

Штрајкот на СОНК ставен во мирување, денеска на прес конференција претседателот на СОНК, Јаким Неделков. Како што вели тој, денеска Советот на СОНК расправал во врска со добиеното известување од Министерството за образование и наука, по…
Read More...

Саем на книгата од 3 до 9 мај – се враќа пролетното издание

Над 60 издавачки куќи од земјава, како и од Турција, Србија, Косово и Албанија ќе се претстават на годинешното 34-то издание на Саемот на книга што ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“ од 3 до 9 мај. Фокусот годинава е ставен на…
Read More...
AllEscort