Coffee time is any time
Browsing Category

РЕЦЕПТИ

Прва збирка рецепти објавена од Бимилк: многубројни брзи и лесни оброци подготвени со Битолска…

Непосредно пред велигденските празници, Битолска млекара ја издаде својата прва „Книга со омилени рецепти“, која содржи над 20 брзи рецепти подготвени со Битолска павлака. Книгата е сочинета од збирка предјадења, главни јадења и…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: За само 10 минути подгответе вкусен појадок за целото семејство

Еве една одличка идеја за вашиот појадок, со кој ќе го изненадете семејството. Количината е доволна за четири порции, содржи спанаќ и јајца, а подготовката трае само 10 минути. Потребни состојки: 4 јајца 3 лажици маслиново…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Обожавате пица? – Идеален рецепт за здрава и вкусна пица!

Сите добро знаеме колку е убава и вкусна пицата, но дали знаете дека пицата содржи многу калории и маснотии кои придонесуваат за зголемена телесна тежина. Меѓутоа постои и таква пица која не ги содржи горенаведените работи кои му…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Направете си најздрава вечера на светот и зошто е најздрава!?

Палента или качамак е добар извор на витамини и помага при чистење на цревата. Овој оброк содржи доволно минерали, нутритиви и витамини за да ја задоволи потребата на телото за нормално функционирање. Палентата има големо влијание…

Со бајатиот леб направете ремек дело и одличен ручек – Мусака од леб!

Сите добро ја знаеме добро познатата македонска мусака.... Но дали сте пробале да направите Мусака со леб? Ви го нудиме рецептот кој сигурно ќе го споделувате со најблиските, бидејќи станува збор за економично јадење, а сепак многу…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Како да направите совршен помфрит без пржење?

Дали досега сте пробале да направите убав и вкусен помфрит без пржење? Еве еден совет како да го направите тоа во рерна и заборавете на пржењето во масло. Потребни состојки: *јајца *компир *зејтин *зачини Начин на…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ручек за домаќинки кои немаат време за готвење!

Еве една одлична идеја за вашиот денешен ручек, а посебно за домаќинките кои немаат многу време да готват. Потребни состојки: 450 g мелено мисиркино месо 1 изматено јајце ¼ чаша лебни трошки 1 лажица ворчестер сос 1 чешне лук…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пробајте и направете рижото со морски плодови

Ви нудиме одличен рецепт за љубителите на морската храна и плодови… Потребни намирници: 400 гр ориз 1 кг црни неотворени морски школки 1 главица кромид, ситно сецкан 1 лажица доматно пире 200 мл бело вино 60 гр путер 2…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Направете дома макарони со вкус на пица

Речиси и да нема човек кој не сака да јаде макарони. А, ако ги подготвите по нашиот рецепт, ќе ги засакате уште повеќе. Потребни состојки: 2 лажици брашно 2 чаши млеко 2 лажици масло (сончогледово или маслиново по желба) 1 мал…

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вкусни макарони со шунка и кашкавал

Еве една интересна идеја за брз и вкусен ручек само за љубителите на тестенините. Запечени макарони со шунка и кашкавал.....Се прават лесно, не треба многу време, а се неверојатно вкусни. Потребно е: 200 гр макарони 30 гр…