Coffee time is any time
Browsing Category

Патување

Македонија и Албанија заеднички преку искуствениот туризам се развиваат во регионот

Македонките Јасминка Поповска од Струга и Катерина Василевска од Охрид се креаторките на Genuine Experiences, поточно жени кои сакаат на локалните или интернационалните туристи во Македонија и соседна Албанија да им овозможат незаборавни…

Будва, љубов која трае

Будва се претвори во летна туристичка дестинација која не смее да се пропушти за сите туристи од регионот, кои по повеќедеценискиот близок однос повеќе не се чувствуваат како да се гости во нашиот град. Доколку сакате само да испиете…

Травел блогерите во кампања „Македонија, каква што не ја знаеш“

Македонските травел блогери Евгениј Хоуп, Теона Манго и Моника Потер се вклучија во кампањата "Македонија, каква што не ја знаеш", која ја иницираше туристичката агнеција ЈК травел. Дестинациите кои оваа тројка ќе ги посети се добро…

Наши ТОП 5 предлози каде да ја поминете најлудата ноќ

Доколку немате идеја, ви препорачуваме ТОП 5 европски дестинации каде да ја поминете најлудата ноќ. 1. Амстердам (Холандија) Во срцето на Холандија, Нова година се слави со шампајн, крофни од јаболко и грозје и огромна количина на…

Луксузни дестинации оваа сезона за македонскиот моден дизајнер Папаз

Монако, Монтекарло, Ница, Кан, Сантропе и Санремо се дестинациите кои ова лето ги посети македонскиот дизајнер Папаз. Тој е на заслужен одмор каде ужива во убавините на овие дестинации. Преку патувањата Папаз постојано црпи идеи за…

(Фото) Каде се наоѓа најголемиот базен во светот во кој може и да се плови?

Се работи за навистина огромен проект, најголемиот базен во светот кој е долг околу 1 километар и длабок околу 35 метри, што им овозможува на посетителите вистински да нуркаат, па и да пловат. Доказ за сето ова е и податокот дека…

Во овие градови во светот ќе се живее најдобро во 2019 година

Тајм Аут Индекс во соработка со компанијата „Тејпстру Рисрч" спроведе истражување за најдобар град за живеење врз основа на одговорите на 34.000 анонимни жители од целиот свет. На жителите им се поставени прашања за задоволството за…

(Видео) Необичен град кој е рај за очи и вреди да се посети – Се е обоено во нијанси на плаво!

Градот Шефшауен е еден од најважните туристички места во Африка и се наоѓа на север од Мароко. Живеат 42.000 жители и сите градби се украсени во сино, што на градот му дава неверојатна, сонлива атмосфера. Еврејското верување е…

(Видео) Таа е најсигурната држава во светот, а има само 37.000 жители!

На површина од 160 квадратни километри, се наоѓа државата Лихтенштајн и спаѓа во групата на најмали, но по многу нешто и најубави држави во светот со само 37.000 жители. Во Лихтенштајн речиси и да нема криминал. Последното…

(Видео) Неколку причини зошто треба да го посетите ,,Замокот на Дракула” во Романија

Познатиот „Замок на Дракула” е симбол во Романија и претставува еден од неколкуте локации поврзани со легендата за Дракула, вклучувајќи го замокот Поенари и замокот Хунјад. Се наоѓа на тврдината на границата помеѓу Трансилванија и…