Coffee time is any time
Browsing Category

ПАТУВАЊЕ

Луксузни дестинации оваа сезона за македонскиот моден дизајнер Папаз

Монако, Монтекарло, Ница, Кан, Сантропе и Санремо се дестинациите кои ова лето ги посети македонскиот дизајнер Папаз. Тој е на заслужен одмор каде ужива во убавините на овие дестинации. Преку патувањата Папаз постојано црпи идеи за…

(Фото) Каде се наоѓа најголемиот базен во светот во кој може и да се плови?

Се работи за навистина огромен проект, најголемиот базен во светот кој е долг околу 1 километар и длабок околу 35 метри, што им овозможува на посетителите вистински да нуркаат, па и да пловат. Доказ за сето ова е и податокот дека…

Во овие градови во светот ќе се живее најдобро во 2019 година

Тајм Аут Индекс во соработка со компанијата „Тејпстру Рисрч" спроведе истражување за најдобар град за живеење врз основа на одговорите на 34.000 анонимни жители од целиот свет. На жителите им се поставени прашања за задоволството за…

(Видео) Необичен град кој е рај за очи и вреди да се посети – Се е обоено во нијанси на плаво!

Градот Шефшауен е еден од најважните туристички места во Африка и се наоѓа на север од Мароко. Живеат 42.000 жители и сите градби се украсени во сино, што на градот му дава неверојатна, сонлива атмосфера. Еврејското верување е…

(Видео) Таа е најсигурната држава во светот, а има само 37.000 жители!

На површина од 160 квадратни километри, се наоѓа државата Лихтенштајн и спаѓа во групата на најмали, но по многу нешто и најубави држави во светот со само 37.000 жители. Во Лихтенштајн речиси и да нема криминал. Последното…

(Видео) Неколку причини зошто треба да го посетите ,,Замокот на Дракула” во Романија

Познатиот „Замок на Дракула” е симбол во Романија и претставува еден од неколкуте локации поврзани со легендата за Дракула, вклучувајќи го замокот Поенари и замокот Хунјад. Се наоѓа на тврдината на границата помеѓу Трансилванија и…

Овие светски градови се најатрактивните за патување во 2019 година!

Туристичката интернет страница „Лоунли Планет" објави топ листа на 10 најатрактивни градови за посета во 2019 година. На прво место е Копенхаген, Данска, втор е Шенжен, Кина, а на трето место е Нови Сад – „српската Атина", како што…

Планирате да одите во Венеција? Внимавајте се плаќа и влезница во градот!

Венеција донесе одлука за воведување на провизија од 10 евра за краткотрајните туристи. Италијанскиот буџет за 2019 година има клаузула која и овозможува на Венеција да наметне такса која ќе се насочи особено кон еднодневните туристи…

(Фото) Кој град да се посети – Прага или Виена?

Европските градови Прага и Виена се прекрасни и возбудливи места во кои се испреплетени современиот космополитизам и античката историја и култура. Доколку планирате одмор сигурно не ви е лесно да го направите вистинскиот избор. Двата…

Зошто Копенхаген е најдобриот град за живот во Европа?

Според најновите истражувања, Копенхаген е прогласен за најдобар град за живот за Европејците. На второ место се наоѓа Берн во Швајцарија, а третото место го делат Женава и Хаг. Градовите во Скандинавија, Холандија и Швајцарија…