Coffee time is any time
Browsing Category

КУЛТУРА

Уште поголемо и уште погламурозно! Еве како ќе изгледа бината на MAC

Шест поврзани подвижни бини, повеќе од 800 квадратни метри простор на сцените на кои најголемите ѕвезди од регионот ќе ги изведуваат специјално осмислените настапи, најсовремени ЛЕД екрани кои ќе се склопуваат и расклопуваат во…

Националната опера и балет Ви ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020 (петок)…

Операта „Евгениј Онегин“ е жестока претстава за љубовта и страдањето. Eпска димензија на вечната потрага по љубовта, но и на вечниот круг на страдањето на Онегин, Татјана, Олга и Ленски... Работена е според поемата на најголемиот руски поет…

„Врба“ на Манчевски со нов рекорд на гледаност

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“  ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија.  Ова е најгледан филм во државата за 2019, надминувајќи ги и холивудските блокбастери. „Врба“ е и најгледан…

Почна вториот круг гласање за MAC! Само најдобрите во финишот, воведена нова категорија

Почна втората фаза гласање за MAC! Од преку 600 номинации останаа 120, и распоредени се во 18 категории. Секој гласач има право на нови 10 бесплатни онлајн гласа на страницата на MAC https://musicawardsceremony.com/index.php?page=glasanje, …

Моќна, уникатна и енергична балетска претстава „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“!

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ ќе бидат изведени на 17.1.2020 со почеток во 20 часот. Двете постановки се специјално подготвени од реномираниот кореограф Габор Кевехази од Унгарија, сценографијата е на Марија Ветероска, а…

Што треба задолжително да имате на посната бадникова трпеза?

Утре е Бадник, а во вторник Божиќ. Уште рано сабајле ќе почнат да пеат коледарите на вашите врати, и ќе донесат радост и смеа, а навечер сите треба да седнеме на посната трпеза и да бидеме со семејството. Сепак оваа вечера треба…

Честитајте го големиот празник со овие прекрасни божиќни пораки

Православните верници утре и задутри ги чествуваат големите христијански празници Бадник и Божиќ. Утревечер сите се подготвуваат за традиционалната бадникова вечер во пресрет на Божиќ, а многумина си разменуваат и убави пораки за…

Битола преку џез и уметност раскажа приказна за еден град

Битола наликуваше на светските џез метрополи. Долгоочекуваниот новогодишен концерт "Приказна за еден град" се претвори во првокласен музички настан по кој ќе се памети оваа 2019 година. Големата сала на Центарот за култура беше исполнета…

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Утревечер, со почеток во 20 часот во Музејот на современата уметност - Скопје ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во градот на огнот“. Во рамки на инсталацијата инкорпорирани се стрип, скулптура, цртежи, графити и дела…

Новогодишeн џез концерт „Приказна за еден град“ утре во Битола

“Приказна за еден град” е насловен овогодинешниот новогодишен џез концерт на Jazzna & Friends, што ќе се одржи во Битола, Центар за култура во Битола на 26-ти декември, четврток, со почеток од 20:00 часот. На настанот ќе настапат…