Coffee time is any time
Browsing Category

КУЛТУРА

„Врба“ во Пекинг, по успехот во Истанбул

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот ќе се одржи кон крајот на август годинава, а заедно со Шангај, Бусан,…

Онлајн Мајски оперски вечери 2020

Почитувани пријатели и соработници,  љубители на оперската и балетска уметност, почитувани наши редовни посетители на Мајските оперски вечери, Оваа година ќе ги одбележиме Мајските оперски вечери на еден поинаков начин, со надеж што…

CELTA центарот на ИБУ стана дел од Кембриџ за сертифицирање наставници по англиски јазик

CELTA центарот при Меѓународниот Балкански Универзитет стана овластен центар во Република Северна Македонија од Cambridge Assessment English, дел од Универзитетот во Кембриџ, за сертифицирање предавачи по англиски јазик (ELT) за студенти…

Песни за мерак вечерва во Виртуелна кафана кај Марио од Група Мерак

Марио Стојановски од Група Мерак денеска, 25ти март, среда, во 22 часот ќе отсвири со својата хармоника песни за мерак во Виртуелна кафана на неговиот Фесбук профил. „Драги мои, би сакал вечерва да ве поканам во мојата Виртуелна…

Светска ТВ-премиера на „Врба“ на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба" на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба" ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус…

Агенцијата за филм и друштвото на филмски работници преземаат мерки за поддршка на слободните…

Спречувањето на ширењето на вирусот COVID 19 во моментов е најголем приоритет и за филмските институции во нашата земја. Здравјето на нашите граѓани е најважната работа во овие тешки мигови. Но, пандемијата на Корона вирусот и…

(ВИДЕО) Група Мерак: На старите македонски песни им дадовме нов модерен звук

Познатите македонски песни Една песна, Мајка на Марика, Дојди ми Лено, Чудна жена и Бисера, ги препеаја членовите на групата Мерак со вистински мерак за сечие уво. „На нашата публика сакавме да и подариме стари македонски песни кои…

Сценографот Крсте Џидров донираше на МСУ дела од уметникот Симон Узуновски

Познатиот македонски сценограф Крсте Џидров – Џиби донираше серија концептуални дела од циклусот„Белешки“ на неодамна починатиот уметник Симон Узуновски (1949 – 2018).   „Симе беше еден од моите најдобри другари.…

Натпреварот Get in the Ring повторно во Скопје

Петта година по ред во Скопје ќе се одржи натпреварот за претприемништво Get in the Ring Skopje 2020 Powered by A1. Настанот ќе се одржи од 13 до 15 март во управната зграда на А1 Македонија, а истиот има за цел младите креативци да ги…

Слаткаристика ветува одлична забава на фестивалот „Мозаик“ во СЦ „Борис Трајковски“ (Видео)

Миленикот на хип хоп заедницата и еден од најпознатите македонски музички артисти- Слаткаристика во видео порака ветува одлична забава на  МОЗАИК 2020. Во А1 Арена „Борис Трајковски“ ги слушаме „Да полетам“, „Дијаманти“, „Марадона“, „Тик…