Coffee time is any time
Browsing Category

КУЛТУРА

Класична и џез музика врзана за Македонија, а со њујоршка инспирција

Денеска се одржа конференција за печат по повод престојните два концерти на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон Верба Љубов“, кои ќе се одржат утревечер на 11 мај со почеток во 19.30 часот и во сабота на 12 мај во истиот термин во новиот објект на…

Од печат излезе поетската книга „По трагата на белиот грифон“ од Стефан Марковски (фото)

Деновиве излезе од печат поетската книга „По трагата на белиот грифон“ од Стефан Марковски, издание на издавачката куќа „Антолог“ од Скопје. Рецензентот доц. д-р Славчо Ковилоски во својот осврт кон ова 5-то поетско остварување на…

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“. Петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе игра во дваесетина градови низ земјава. Меѓу кои и Кочани,…

Обичаи кои треба да ги почитувате за Велигден (фото)

И за најголемиот христијански празник Велигден постојат обичаи кои треба да се почитуваат. Треба да станете рано, а да не легнувате пред полноќ Ако легнете порано, со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано Наутро да се…

Филмот Бикини Мун на Милчо Манчевски почнува да се прикажува и во Битола (фото)

Од утре 4 април во 3Д Кино Битола ќе почне да се прикажува најновиот филм на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“. Потоа, најновиот филм на нашиот режисер ќе се прикажува и во другите градови низ републиката. „Бикини Мун“ е американски филм на…

Фото Галерија: Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, кој е американско-германска копродукција. На премиерната проекција присуствуваа бројни…

По премиерата, „Бикини Мун“ на редовниот репертоар на кино Милениум

Денеска дел од филмската екипа на Бикини Мун имаше средба со новинарите. Конференцијата за печат беше по повод престојната премиера на филмот „Бикини Мун“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерата е закажана за 22 март. Пред проекцијата на…

Пролетта доаѓа со Бикини Мун: Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски. Филмот продолжува на редовниот репертоар на киното уште истата вечер од 22 часот.…