Coffee time is any time
Browsing Category

КУЛТУРА

ЕФИС- Француско интернационално училиште каде ученикот сам го гради својот успех

Француското Интернационално Училиште од Скопје (ЕФИС) е една интересна приказна за тоа како од франкофонска градинка се надогради и стана училиште што ги следи и спроведува програмите и организацијата на Министерството за образование на…

Во срцето на Скопје се одржа CR-SK-20

Потребен е континуиран развој на силни културни креативни индустрии во земјава, кои треба да го поттикнат локалниот развој и да ја промовираат разноликоста на културното изразување. Токму во срцето на Скопје, во гастротека Сиеста, се одржа…

Јордан Костов, Кобалт код унит и Светлост, вечерва на џез фестивалот „Крај Вардарот џез“

По синоќешната прва џез фестивалска вечер на „Крај Вардарот џез“, за која билетите беа онлајн распродадени со молскавична брзина, неколку денови пред почнувањето на фестивалот, вечерва, фестивалот почнува во 20 часот. Синоќа во…

Започна фестивалот Илинденски денови во Битола

Ако оваа 2020 година беше година без пандемијата која ја промена светот, со фолклорно дефиле по Широк Сокак и со традиционалното оро „Комитско“ во изведба на КУД „Илинден“-Битола, синоќа во Битола ќе започнеше 50-тото јубилејно издание на…

Утревечер почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ, утревечер со почеток во 19.45 часот започнува џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Во рамки на двете фестивалски вечери на 23 и 24 јули, во паркот позади Младинскиот културен центар, под…

Фестивалот „Илинденски денови“ во Битола ќе го одбележи 50-годишниот јубилеј

Во изминатиот половина век, запишан во мемоарите на битолчани со своето дефиле, фестивалски вечери, концерти, работилници, семинари и гости од целиот свет, својот 50-годишен јубилеј ќе го одбележи Републичкиот Фестивал на народни песни и…

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Во центарот на интересот се македонски џез музичари Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ на 23 и 24 јули, во паркот позади Младинскиот културен центар ќе биде одржаното првото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Фестивалот…

„Што е филм? Попис 2.0″ за врските меѓу технолошкото, културното и политичкото

Музејот на современата уметност – Скопје од 02 па се до 23 јули, започнува со онлајн филмска програма „Што е филм? Попис 2.0", во чии рамки ќе се споделат линкови до веќе слободни филмови, два пати неделно и тоа секој четврток и понеделник.…

Ова лето Еуростандард банка својот простор го претвора во промотор на уметноста

Како долгогодишен поддржувач на уметноста, но и на културата воопшто, ова лето Еуростандард банка се приклучува кон проектот „Летна авантура со Култура“ преку кој Банката ќе ја промовира литературата и младите автори во сите свои…

Како прилог во борбата против коронавирусот, бесплатен онлајн стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк на кој бесплатно ќе може истата вечер онлајн да се проследи играниот…