Coffee time is any time
Browsing Category

КУЛТУРА

Објавена драмата „Мајстори за огледала“ од Стефан Марковски

Деновиве во издание на литературното списание „Современост“ беше објавен драмскиот текст „Мајстори за огледала“ од Стефан Марковски. Во драмата Марковски дава автентичен и комичен приказ на болни општествени точки и актуелни феномени…

(Фото) Утревечер светска премиера на „Врба“ на Манчевски на Филмскиот фестивал во Рим

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде утревечер на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките на третата фестивалска вечер. Годинава, во официјалната програма на еден од најголемите фестивали во светот…

Промоција на збирката ,,Колумни,, од професорот Ѓорѓи Марјановиќ

На 18 Октомври (петок) во 12:00 часот во свечениот амфитеатар на Правен факултет при УКИМ ќе се промовира книгата „Колумни“ на професорот Марјановиќ, пишувани за „Дневник“ во период од 1998 до 2006 год. Организатори на настанот се…

,,Дамата со камелии,, премиерно во НОБ на 22 октомври – Подетални информации погледнете тука!

Во вторник, на 22 октомври, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. „Дамата со камелии“ е балетска продукција која…

(ФОТО) Емотивна приказна за познатите актери од филмот “Исправи се Делфина“ кои по 20 години се…

Битола со огромни аплуази ја поздрави Неда Арнериќ и Феѓа Стојановиќ, двајца маестрални актери кои гостуваа во Битола, со претставата "Се извинуваме, многу се извинуваме". Легендарната Неда Арнериќ, српска и поранешна југословенска…

Оваа неделеа во Битола гостува легендарната Неда Арнериќ со претставата “Се извинуваме, многу се…

Легендарната Неда Арнериќ, српска и поранешна југословенска филмска, театарска и тв-глумица која ја знаеме и ние од многу македонски филмови, а најмногу од филмот “Исправи се, Делфина“ доаѓа во Битола. Таа по подолго време се врати на…

Најавена оперската претстава „Кавалерија рустикана“ – Еве кога е на репертоарот на НОБ

Националната опера и балет, на 15 октомври 2019, со почеток во 20.00ч. Ви ја најавува трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата. КАВАЛЕРИЈА РУСТИКАНА,…

Моќна и уникатна балетска премиера на „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“!

Со долг аплауз и стоечки овации, публиката искрено ѝ го честиташе успехот на екипата од балетските премиери „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Премиерно се изведоа во саботата (5 октомври) во преполниот салон на Националната опера и…

Вечерва во Музејот на современата уметност во Скопје предавање на Марк Басин

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје, предавање ќе одржи Марк Басин, професор на Универзитетот „Содерторн“ во Стокхолм и визитинг професор на универзитетот „Упсала“, како и соработник на Шведскиот…

СО СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА НА „ВРБА“ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РИМ, МАНЧЕВСКИ ОСВОЈУВА НОВА ТЕРИТОРИЈА ЗА…

Светската премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим кој се одржува од 17 до 27 октомври. Премиерата на „Врба“ во Рим е на 19 октомври. Со „Врба“, македонската кинематографија…