Coffee time is any time
Browsing Category

Кафе

Совет од нутриционистите: Во овие два часа немојте да пиете кафе!

Кафето како еден од најпопуларните пијалоци ширум светот, вообичаено по навика се пие во утрински часови. Ова посебно се однесува на вработените луѓе кои го користат кофеинот за брзо будење и расонување. Но, експертите истакнуваат…

Ставете кафе под очите, резултатите се феноменални! (видео)

Почесто ли ги имате оние темни кругови под очите? Тоа е резултат на недоволен сон, замор и неправилна нега на вашето лице. Се сеќавате ли кога последен пат сте се разбудиле свежи и наспани, без оваа појава на лицето? Ниту ние…

Во кафето ставете ги овие три состојки и килограмите се топат!

Кафето навистина понекогаш е како магичен напиток. Наутро не спасува да не заспиеме на работното место, ни дава енергија во текот на денот, а ако пиеме во умерени количини, корисно е и за нашето здравје. Кафето е одлично средство…

Зошто не треба да пиете кафе веднаш откако ќе се разбудите наутро?

Голема грешка правите ако и ова утро веднаш по станувањето прво помислувате на шоља кафе. Но, каде ја правите грешката? Додека спиеме, губиме доста течности, а воопшто не ги внесуваме. Затоа често сме жедни во текот на ноќта или…

Дали знаете кое кафе содржи најмногу кофеин?

Во ниту еден случај не станува збор за исто количество на кофеин, ако пиете турско, еспресо или филтер кафе. Инстант кафето подготвено во кафуле содржи околу 100mg кофеин по чаша, што е помалку отколку кофеинот кој го содржи една…

Пијте четири шољи кафе на ден и живејте подолго

Повеќе од 2,25 милијарди кафе се консумираат секој ден, а ова ја докажува неговата популарност. Новото истражување спроведено од страна на шпански научници, покажа дека зголеменото конзумирање на кафе предизвикува намален ризик од…

Во прекрасен џез амбинет и оригинално подготвено кафе се отвори Coffee Factory (Фото галерија)

Музичарите од „Летечки пекинезери“ беа едни од најзаслужните, посетителите да уживаат во отворањето на новата скопска кафетерија Coffee Factory на улица Македонија. Не помалку херои на денот беа и професионалните баристи, кои им овозможија…

Новоотоворена кафетерија Coffee factory во центарот на Скопје

Утре, петок на 29 јуни, по 11 часот ќе биде отворена третата по ред скопска кафетерија Coffee Factory на улица Македонија спроти спомен куќата на Мајка Тереза. Овие три локали спаѓаат во категорија на професионални кафетерии. Првата, која…

Зошто е здраво да се пие кафе?

Стотици истражувања во изминатите години покажале дека кафето и не е толку штетно како што се мислело некогаш. Всушност, многу експерти сметаат дека кај повеќето луѓе ползите кои ги носи кафето се побројни отколку ризиците. Еве…

8 добри причини зошто е добро да пиете кафе секој ден

1. Кафето ви го буди мозокот и ви ја подобрува концентрацијата. 2. Кафето ги намалува шансите за заболување од рак на кожата, особено кај жените. 3. Кафето содржи најмногу антиоксиданси кои му се потребни на телото. Многу повеќе и…