ЗАБАВА

И покрај силната бура, Нено Белан синоќа во Будва „зборуваше за љубов“

Вториот ден од новогодишната програма во Будва, и покрај силните бури, помина во фина и пријатна атмосфера.

Првпат пред Стар град Будва настапи џез пејачката Лена Ковачевиќ. Публиката уживаше во нејзините песни, џез обработките на домашни и странски хитови, но и во старите традиционални нумери.

Очигледно беше дека оваа дама со раскошен глас има изградено специјален однос со публиката во Будва, што и самата го истакна, изразувајќи посебно задоволство по настапот.

Вечерната програма ја отвори оркестарот „Градска музика на Будва“ со едночасовен свечен концерт, а новоформираниот рок бенд „Refugee Jesus & Apostles“ доби одлични реакции за интересните обработки на домашни и странски хитови со кои ја презентираше рок музиката во различно светло.

За крај на вечерната програма Нено Белан настапи заедно со неговите „Фиуменси“, потсетувајќи на богатата кариера од раните песни со групата „Ѓаволи“, па до денешен ден. И покрај силните ветришта и невообичаеното ладно време, публиката во еден глас ги пееше хитовите како „Зборувај ми за љубов“, „Допри ме со усни“ и многу други.

Третата вечер од богатата новогодишна програма на Будва организирана од Туристичката организација на општина Будва е посветена на љубителите на техно звукот.

Од 20:00 часот ќе настапат локалните DJ-и John K и Стеван Мандиќ, а веднаш по нив на сцената ќе се појават светски познатиот DJ Махмут Орхан и француското дуо „Офенбах“.

Поради силните налети на бура, концертот на гудачкиот квартет „Lords of the Strings“, кој требаше да се одржи денеска, беше одложен за утре од 13:00 часот, веднаш по настапот на детските солисти од „Сањине смијалице“.

Back to top button
Close