ПАТУВАЊЕ

(Фото) Кој град да се посети – Прага или Виена?

Европските градови Прага и Виена се прекрасни и возбудливи места во кои се испреплетени современиот космополитизам и античката историја и култура.

Доколку планирате одмор сигурно не ви е лесно да го направите вистинскиот избор. Двата града имаат своја привлечност, како и различни предности и недостатоци.

Многумина од патувачките експерти сметаат дека Прага е повеќе сценска, додека Виена е жариште на историјата, дом на многу одлични локации како што се Хофбург, палата Шенбрун и градини и катедралата Свети Стефан.

Но, Прага е дефинитивно поубава како град. Можете да се шетате по реката Дунав, да седите во еден од многуте кафулиња што го преминуваат урбаниот пејзаж и да уживате во неверојатната архитектура – и стара и модерна – што ја сочинува оваа средно европска метропола.

Кога станува збор за кујнските специјалитети, двата града се подеднакво примамливи. Австријците се познати по својата љубов кон слатки и колачи, што се рефлектира во многуте пекари, кафулиња и ресторани расфрлени околу Виена.

Некои ресторани во било кој град нудат локална кујна, иако е поверојатно дека ќе јадете комбинација од западна Европа или дури и американски храна. Имајте на ум дека Прага (бидејќи тоа е во Централна Европа) ќе биде далеку помалку скапо отколку во Виена.

Сепак, Виена има повеќе светски музеи и ја прикажува богатата историја на областа. Разлики помеѓу двата града Виена се чувствува посовремена и величествена, додека Прага се чувствува малку неразвиена и старомодна.

Едно е сигурно: луѓето во двата града се исклучително пријателски. Многумина зборуваат англиски и ќе бидат подготвени да ви помогнат ако ви требаат насоки.

Ако немате многу време, Прага може да ти биде подобра опција. Градот не е толку распространет како Виена и полесно е да се прошета. Од друга страна, ако имате многу време и можеби сакате да трошите повеќе пари за забава, Виена е подобра опција.

Back to top button
Close