ЗАБАВА

Будва: Запливајте со Нас во новата 2020 година

Будва, најатрактивната летна црногорска туристичка дестинација во последните две децении, е признаена во регионот како најважното место за собирање за време на новогодишните празници.

Прекрасниот плоштад пред Стариот град во 2000 година стана уникатно место за концерти, опкружено со антички sидови кои датираат од повеќе од 2000 години.

Прва година, кога се појавија многу гости и локални жители на сцената, Здравко Чолиќ, Индекс, Атомскo засолниште и многу други, на сите им беше јасно дека Будва се обидува да биде домаќин на најголемите sвезди во регионот и да го задржи епитетот на „туристичката престолнина“ во текот на целата година.

Во текот на изминативе две децении, одлични и атрактивни музички имиња како што се: Дино Мерлин, Џибони, Здравко Чолич, Парни Ваљак, Прљаво Казалиште, Плави Оркестар, Бајага и инструктори, Рибља Чорба, Лепа Брена, Северина, Цеца, Легенди, Јелена Розга, Петар Грашо, Ана Руцнар, Кемал Монтено, Gipsy Kings, Горан Брегович и Бело Дугме, Мишо Ковач, Сергер Четкович, Александра Радович, Милена Вучич, Емина Јахович, Јована Николич, Јелена Томашевич, Зељко Јоксимович, Андријана Божович, Viva Vox, Ван Гог, Дубиоза колектив, Борис Новкович, Фрајле, Перпер, Ладно Пиво и многу други кои со своето творештво го обележаа музичкиот простор на поранешната Југославија. Со воведувањето на електронската музика во официјалниот дел од програмата, трендовите полека се менуваат од минатата година и привлекуваат нова публика.

Петдневната програма ќе започне годинава во сабота, 28 декември, кога ќе настапи требињската рок групата “Кругови во жито”, “Академија” и “Катапулт” од Бар и култниот хрватски рок бенд “Психомодо поп”.

Во недела, на 29 декември, напладне, концертот ќе го изведе познатата џез пејачка од Србија – Лена Ковачевич, додека во текот на ноќта ќе настапи градската музика на Будва, будванскиот бенд “Refugie Jesus & Apostols” и хрватскиот рок музичар Нено Белан.

Во понеделник, 30 декември, ќе се одржи попладневиот концерт на црногорскиот гудачки квартет “Lord of the Strings”, чии членови се исто така музичари на црногорскиот симфониски оркестар. Истата вечер не очекува поголема електронска музика која ќе ја “отворат” диџеите на Будва, Стеван Мандич, и Џон К, по што следи светски познатиот турски диџеј Махмут Орхан и француското диџеј дуо “Offenbach”.

На последниот ден од оваа година, 31 декември, во текот на дневните часови ќе биде организирана програма за најмладите, додека во вечерните часови ќе настапат црногосрскиот бенд “The Grupa”, познатата поп-пејачка Невена Божович и регионалната ѕвезда – Здравко Чолич.

Во среда, 1 јануари во 14 часот е планиран концерт на класична музика на кој ќе настапат реномирани црногорски оперски имиња: Маријана Шовран (сопран), Марко Калајанович (баритон), Лана Асја Дабович (сопран), Емилија Минич (сопран) и познатиот српски тенор Стеван Каранац. Солистите и оваа година ќе бидат придружувани од Медитеранскиот ревиски оркестар под диригентската палка на Радован Папович, а на флејта ќе свири будванката Ксенија Франета. Во вечерните часови на плоштадот прво ќе запее хорот  “Assa Voce” од Подгорица, а потоа ќе се потсетиме на познатите хитови на групата “Хари Мата Хари”, по што ќе настапи и фолк музичката ѕвезда на народната музика – Светлана Цеца Ражнатович.

Веќе две децении, во текот на првите јануарски денови, Будва е домаќин на илјадници луѓе кои сакаат добар ноќен живот и убави зимски денови на море, кога на некои од отворените тераси на обалата, со топлото зимско сонце, може да уживаат во погледот. Туристичката организација на општина Будва, локалната самоуправа, туристичката економија на градот и сите локални жители повторно ќе ги пречекаат сите луѓе со добра воља годинава.

Се гледаме во Будва!

Back to top button
Close