Coffee time is any time

Тридневна бесплатна ЛЕГО работилница во Ист Гејт Мол

Првите години од детството се најважни за правилен детски развој. Учењето за светот околу нас преку забава и логички предизвици, пропратени со голема поддршка, нега и љубов, се едни од најдобрите начини за здрава нега на детскиот ум.…

Зимска бајка во Ист Гејт Мол: Уникатна забава, уживање и шопинг за сите генерации

Не секој е фан на ниските зимски температури во првиот месец од годината. Но затоа јануарската зимска бајка во Ист Гејт Мол, исполнета со уникатна забава, уживање и шопинг, се покажа како и повеќе од омилена за сите генерации. Оваа…

„Врба“ на Манчевски го отвора Филмскиот фестивал во Кјото, Јапонија

Филмот „Врба“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, на 22 јануари ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал Историка во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде виртуелен гостин на фестивалот и по проекцијата на филмот ќe…

„Лакомата меца“ оваа сабота пристигнува во Ист Гејт Мол

Различните светови на детската фантазија се едни од главните столбови за правилен детски развој и лоцирање на вистинските вредности уште од мали нозе. Филмската и театарската уметност, како и анимираните цртани филмови се главната база од…

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Оваа пролет ќе се означи почетокот на најголемата модна манифестација во македонската метропола. Наспроти класичните недели и викенди, фестивалските активности ќе се одвиваат во текот на еден цел месец, паралелно со случувањата во познатите…

Продолжува навивачката зимска атмосфера пред Ист Гејт Мол

Овие денови, навивачката еуфорија на фановите и вљубениците во ракометот се најголемата поддршка на македонските ракометари на Европското Првенство во ракомет 2022 во Унгарија и Словачка (Men’s EHF EURO 2022). Пред Ист Гејт Мол…

МСУ стана членка на единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност – CIMAM

Музејот на современата уметност – Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност – CIMAM, во која членуваат директори и куратори од светски познати музеи, колекции и архиви за модерна и современа…

Неколку засновани здравствени совети што треба да ги знаете

Здравјето и исхраната имаат клучна улога во олеснувањето на животот за сите нас. Луѓето имаат различни мислења за различни здравствени совети и во спротивставени и во поддржувачки димензии. Сепак, постојат различни здравствени совети кои…

Гледај Европско на најголемиот ЛЕД екран пред Ист Гејт Мол

Со новата 2022ра, започна листањето на нови резолуции за новогодишни желби, шопинг листи и планови, а со почетокот на истата, започна и финалното одбројување до долгоочекуваното Европско Првенство во ракомет 2022 во Унгарија и Словачка…

Познати светски уметници подарија свои дела на МСУ-Скопје

Холандскиот визуелен уметник Јонас Стаал (Jonas Staal) и рускиот колектив од уметници, критичари, филозофи и писатели „Что делат“ (Што да се прави?) подарија уметнички дела на Музејот на современата уметност – Скопје, така што, уметничката…