in ,

(Видео) Во хаосот во Белград, Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата!

Кошаркарите на Црвена Ѕвезда ја добија мајсторката во финалето на АБА лигата против Будуќност и со 3-2 во победи се новите шампиони на регионалната лига.

Црвена Ѕвезда го победи тимот на Будуќност со 97:54 во петтиот меч или мајсторката и стигна до 4-тата шампионската титула во АБА лигата.

Натпреварот беше решен уште во првото полувреме од мечот кој белградскиот тим го доби со 47-21.

Со ова целосно му се реваншираа на Будуќност за минатогодишниот пораз во финалето и по една година ја вратија титулата.

Освен титулата шампион, Ѕвезда си обезбеди пласман догодина и во Евролигата.

Сепак, мечот беше одложен за еден час и беше дискутабилно дали ќе се одигра поради нападот на навивачите на „црвено-белите” на гостинските кошаркари.

Тимот од Црна Гора беше удиран со тврди предмети од трибините веднаш по влегувањето во целиот тим за загревање, поради што мораше да се вратат во соблекувалната.

Веднаш штом гостите влегоа на паркет, полетаа „дожд” од предмети од сите страни, а некои навивачи влегоа на терен, во обид да се пресметаа со играчите, но брзо реагираше обезбедувањето.

Можеби и толку тоа многу влијаеше на играчите на овој меч кои беа тотално индиспониран противник на натпреварот и ништо не им одеше од рака…