Coffee time is any time
Browsing Category

МАКЕДОНИЈА

ХАЛК ОСИГУРУВАЊЕ доделува по еден бесплатен тест за КОВИД-19 на сите корисници на полисата за…

ХАЛК ОСИГУРУВАЊЕ АД, како компанија која секогаш се грижи за своите клиенти, одлучи на веќе постојните корисници на полисата за Доброволно приватно здравствено осигурување и сите нови кои ќе ја земат оваа полиса, да им додели по еден…

COVID-19 ги менува и дигиталните навики на луѓето

Дали дигиталниот живот може да го намали стравот и анксиозноста од COVID-19 особено кога сме ставени во карантин? Несомнено, во овие услови дигиталните алатки ќе ја доживеат својата експанзија и не само поради социјализацијата што ја…

Витаминка досега издвои буџет од 3,5 милиони денари за поголем број донации онаму каде е потребно во…

Со цел укажување помош во најкритичните моменти со кои се соочува државата, Витаминка издвои буџет од 3,5 милиони денари за поголем број донации што се реализирани од почетокот на кризата со COVID-19 па досега. Донациите се во финансиски…

Нови 29 случаи на КОВИД-19, вкупната бројка во земјата е 599 дијагностицирани пациенти

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово…

Битолска млекара повторно со донација во најтешките моменти: Со итна постапка обезбеди финансиска…

Битолска млекара излезе пресрет и обезбеди финансиска помош за ургентните потреби на Министерството за здравство за сервис и репарација на апаратите за респираторна нега, коишто се потребни за Инфективната клиника во Скопје.…

Форумот на жени на ЛДП гласно повикува: Стоп за насилството!!!

Пандемијата со Ковид-19 и домашната самоизолација не смее да биде изговор за толеранција или зголемување на домашното насилство. Да не дозволиме уште една жена да биде жртва на психичка и физичка тортура. ИТНО и и без одлагање мора ваквото…

Фондација Бибевски: Грижата за животните важна во време на Ковид-19

„По галењето со вашето милениче да ги измиете рацете со сапун“ е главната препорака на Фондација Бибевски. Тие сакаат да апелираат дека во време на пандемија од вирусот Ковид-19 сопствениците на миленичиња да се грижат како за своите, така…

Битолска млекара, предвремено го плати данокот на добивка во вредност од 15 милиони денари и со…

Битолска млекара изврши предвремено плаќање на вкупните аконтативни обврски за данок на добивка за тековната 2020 година во висина од 15 милиони денари, со надеж и верба дека на тој начин ќе придонесе кон ублажување на последиците од…

Еуростандард Банка воведува нов поволен потрошувачки кредит наменет за здравствените работници

Во услови на пандемија со коронавирус, кога целиот товар паѓа на здравствените работници, Еуростандард Банка одлучи да им се заблагодари на хероите од првите борбени редови, воведувајќи нов потрошувачки кредит за вработените во…

A1 Македонија ќе ги доставува месечните сметки електронски до своите корисници

Согласно Уредбата донесена од Владата, како мерка за превенција од COVID -19 објавена во Службен весник бр.80/2020, се овозможува издавање на месечни сметки во електронска форма, сé со цел да се намали користењето на сметки во хартиена…