Јаболков оцет во борбата со акните и масната кожа

УБАВИНА

Јаболков оцет е одличен прилог не само кон салатата, но и кон домашните разубавувачки процедури.

Со него може да ја миете косата по бањање,  за повеќе чистота и сјај, ​​како и да ги  чистите ноктите, пред да нанесете лак.

Освен тоа, сепак, јаболковиот оцет може да ви помогне да се справите со акните и мрсната кожа.

Не се бара ништо повеќе од една лажица мед (најдобро домашен), половина лажица јаболков оцет и неколку капки чисто масло, бадемово, на пример.

Ако не успевате да добиете соодветна конзистентност на смесата, коригирајте ја малку количината на состојките.

Готовата маска се нанесува на чисто лице и оставете да делува 20-30 минути. Потоа измијте  со млака вода.

По потреба,  може да нанесете и соодветен крем.

Применувајте ја еднаш неделно оваа маска, за да бидете сигурни дека ќе се постигне полесно саканиот ефект.