Играше со Леброн во Кливленд, а денеска е бездомник – Како се сврте тркалото кај овој кошаркар!

ЖИВОТ

Една неверојатна приказна ни доаѓа од САД, а станува збор за екс играчот на Кливленд Кавалист Делонте Вест.

Тој важеше за еден од најдобрите дефанзивни играчи во НБА лигата и во кариерата го носеше дресот на Бостон, Сиетл Супер Соникс, Кливленд и Далас.

Кога бeше член на Кливленд, Делонте играше заедно со Леброн Џејмс. Во текот на својата кариера од богатите договори заработи огромни 16 милиони долари.

Меѓутоа тие 16 милиони долари не му биле доволни, па сега стана бездомник кој проси за леб.

Навистина од наша преспективна изгледа неверојатно како еден човек може да си дозволи да изгуби толку пари и да остане без ништо….

Женет е и има едно дете.