МАКЕДОНИЈА
  28/02/2020

  Донаторска акција на ракометни дресови во Битола, собрани 60.000 денари

  Битолчани собраа 60.000 ден откупувајќи ги на аукција дресовите на ракометарите на Еурофарм Пелистер како…
  МАКЕДОНИЈА
  27/02/2020

  Шест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“

  Шест златни и еден сребрен медал за вината на „Стоби“ е резултатот што го постигна…
  МАКЕДОНИЈА
  26/02/2020

  Министерот Венко Филипче вечерва ќе открие нови детали за пациентката со коронавирус

  Откако пред неколку часови пристигна официјална потврда за прв случај со коронавирус во земјава, министерот…
  МАКЕДОНИЈА
  26/02/2020

  Голем успех и пет златни медали за Винарија Камник од германскиот Мундус Вини

  Годинешниот 26-ти меѓународен вински натпревар Мундус Вини донесе нов блескав успех за винарија Камник, со…
  ЗАНИМЛИВОСТИ
  26/02/2020

  26. Февруари – Светски ден на раскажување на бајки

  Бајките се жанр на литература во кој има фантастични и магични ликови. Обично во форма…
  КУЛТУРА
  25/02/2020

  „Лебедово езеро“, најпознатото балетско дело на сите времиња, на 28 февруари со почеток во 20 часот ќе биде изведено на сцената на НОБ

  Приказната за забранетата љубов во магична атмосфера и моќна, мелодична музика: „Лебедово езеро“, најпознатото балетско…
  КУЛТУРА
  25/02/2020

  „Врба“ на пролетна фестивалска турнеја во Индија, ФЕСТ, Порто, Софија и САД

  Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде прикажан на претстојниот филмски фестивал во Бенгалуру, Индија,…
  МАКЕДОНИЈА
  21/02/2020

  Фото вест: А1 со супер иницијатива за почист воздух

  Уште една супер иницијатива од А1 Македонија, овој пат со акција за почист воздух. Со…